Bradford Minor Baseball Association

News ArchiveLatest News
Click to view full-size image
Submitted By Brian Rice on Friday, May 17, 2019 (723 views)
TBall August 17 Lions Park
U8 Softball (formerly Atom) July 27 Bradford
U10 Softball (formerly Mite) August 10-11 East Gwillimbury
U12 Softball (formerly Squirt) August 10-11 East Gwillimbury
U14 Softball (formerly Peewee) August 24-25 BMBA
U16 Softball (formerly Bantam) August 17-18 East Gwillimbury (hosted by WSSA)
U20 Softball (formerly Midget) August 10-11 BMBA
 
MORE DATES... Read More

Click to view full-size image
Submitted By Brian Rice on Friday, February 15, 2019 (1077 views)

Picture Day

We want to let our ball families know that picture day for house league and select rep is scheduled for June 22 at the Bradford Community Center

Banquet Date

Also our Banquet will be September 7th at the Leisure Center.

Just wanted to let people know in advance as we all book our holidays around ball! Have a great day everyone....ball is getting closer and closer

Annual General Meeting (AGM)

This year, the annual general meeting is scheduled for October 9th, (exact time TBD)

 


Click to view full-size image
Submitted By Daryl Pickard on Friday, May 4, 2018 (10978 views)
March 8, 2018:

Ontario passed legislation to protect amateur athletes by improving concussion safety on the field and at school.  You can read more about it HERE.

Our government is dedicated to the health and well-being of all participants in amateur competitive sport and to helping all people in Ontario succeed and lead safe, healthy, and active lives.
Read More
Other Recent Articles
Upcoming Events
Full CalendarSchedule for the Next 5 Days
TuesdayWednesdayThursdayFridaySaturday
Major Peewee Rep A (Hardball)
6:00 PM
vs. Unknown
11U Hardball (formerly Mosquito/Tyke)
IMBA2
6:00 PM
vs. 11U Hardball (formerly Mosquito/Tyke) - Carron Farms 11U (BMBA)
Mosquito Select (Hardball)
6:15 PM
vs. Orangeville
11U Hardball (formerly Mosquito/Tyke)
Bradford Sluggers (BMBA)
6:15 PM
vs. 11U Hardball (formerly Mosquito/Tyke) - IMBA1
9U Hardball (formerly Sr. Rookie)
Ryan’s Landscaping (BMBA)
6:30 PM
vs. 9U Hardball (formerly Sr. Rookie) - IMBA2 (Black)
9U Hardball (formerly Sr. Rookie)
IMBA3
6:30 PM
vs. 9U Hardball (formerly Sr. Rookie) - A&W High Voltage (BMBA)
Knock [1910049]
9U Hardball (formerly Sr. Rookie)
IMBA1 (Red)
6:30 PM
vs. 9U Hardball (formerly Sr. Rookie) - IMBA4 (Blue)
Fennels [1910050]
7U Hardball (formerly Jr. Rookie)
Bradford Curling Club (BMBA)
6:30 PM
vs. 7U Hardball (formerly Jr. Rookie) - Botas Electrical (BMBA)
13U Hardball (formerly Peewee)
ATV Farms
6:30 PM
@ Innisfil 2
Tball
Frydays
6:30 PM
vs. Tball - Regino's Pizza
U20 Softball (formerly Midget)
Stouffville Toyota (WSSA)
8:30 PM
vs. U20 Softball (formerly Midget) - Bradford Bantam Select
Memorial Park [1908033]
U14 Softball (formerly Peewee)
MJK Electric (BMBA)
8:30 PM
vs. U14 Softball (formerly Peewee) - Fieldgate Homes (WSSA)
U14 Softball (formerly Peewee)
Team Navy (BMBA)
8:30 PM
vs. U14 Softball (formerly Peewee) - Summerlyn Dental (BMBA)
Rookie Select (Hardball)
6:15 PM
vs. Barrie 1
U10 Softball (formerly Mite)
Bradford Academy of Music (BMBA)
6:30 PM
vs. U10 Softball (formerly Mite) - H.L. Firefighters (EGMSA)
Tball
Kidergy
6:30 PM
vs. Tball - Back Alley Cruisers
BlastBall
Team Yellow
6:30 PM
vs. BlastBall - Bradford Rental (Light Blue)
BlastBall
Bradford Rental (Royal Blue)
6:30 PM
vs. BlastBall - Team Red
U12 Softball (formerly Squirt)
Kelsey's (EGMSA)
6:30 PM
vs. U12 Softball (formerly Squirt) - 31 Gifts (EGMSA)
BlastBall
Team Green
6:30 PM
vs. BlastBall - Team Maroon
U10 Softball (formerly Mite)
Flemming Properties (EGMSA)
6:30 PM
vs. U10 Softball (formerly Mite) - Kumi Canada (BMBA)
9U Hardball (formerly Sr. Rookie)
Bellamy Sports (BMBA)
6:30 PM
vs. 9U Hardball (formerly Sr. Rookie) - Carron Farms 9U (BMBA)
9U Hardball (formerly Sr. Rookie)
IMBA2 (Black)
6:30 PM
vs. 9U Hardball (formerly Sr. Rookie) - Lomonte & Collings Insurance Services (BMBA)
Knock [1910052]
7U Hardball (formerly Jr. Rookie)
6:30 PM
9th Place @ 8th Place
U10 Softball (formerly Mite)
Vince's Market (BMBA)
6:30 PM
vs. U10 Softball (formerly Mite) - James Campbell Insurance (EGMSA)
U14 Softball (formerly Peewee)
Farmer Jack's (WSSA)
8:30 PM
vs. U14 Softball (formerly Peewee) - H.L. Lions (EGMSA)
Memorial Park [1906036]
U16 Softball (formerly Bantam)
Team Navy (BMBA)
8:30 PM
vs. U16 Softball (formerly Bantam) - Be Well Chiropractic (BMBA)
18U Hardball (formerly Midget)
Team Red
8:30 PM
vs. Orillia 1
U14 Softball (formerly Peewee)
J.W. Athletics (EGMSA)
8:30 PM
vs. U14 Softball (formerly Peewee) - MJK Electric (BMBA)
U20 Softball (formerly Midget)
Bullseye Axe (EGMSA)
8:30 PM
vs. U20 Softball (formerly Midget) - Team Red (BMBA)
Major Peewee Rep A (Hardball)
6:00 PM
vs. Unknown
Peewee Select (Hardball)
6:00 PM
vs. Stouffville
Tball
Home Hardware
6:30 PM
vs. Tball - Team Maroon
U12 Softball (formerly Squirt)
Roy Gordon Law (BMBA)
6:30 PM
vs. U12 Softball (formerly Squirt) - Dissette Animal Hospital (BMBA)
7U Hardball (formerly Jr. Rookie)
6:30 PM
6th Place @ 3rd Place
7U Hardball (formerly Jr. Rookie)
6:30 PM
7th Place @ 2nd Place
U14 Softball (formerly Peewee)
Summerlyn Dental (BMBA)
8:30 PM
vs. U14 Softball (formerly Peewee) - Farmer Jack's (WSSA)
U16 Softball (formerly Bantam)
Vaughan Chrysler (BMBA)
8:30 PM
vs. U16 Softball (formerly Bantam) - Ultimate Car (EGMSA)
U16 Softball (formerly Bantam)
Donnlyn Roofing (WSSA)
8:30 PM
vs. U16 Softball (formerly Bantam) - Be Well Chiropractic (BMBA)
Bethesda #2 [1907029]
13U Hardball (formerly Peewee)
Lifescape Construction
6:30 PM
@ Innisfil 2
7U Hardball (formerly Jr. Rookie)
6:30 PM
Loser G2 @ Loser G1
7U Hardball (formerly Jr. Rookie)
6:30 PM
Winner G1 @ 1st Place
7U Hardball (formerly Jr. Rookie)
6:30 PM
5th Place @ 4th Place
15U Hardball (formerly Bantam)
Bradford Men's Slo-Pitch League
8:30 PM
vs. Ivy 1
7U Hardball (formerly Jr. Rookie)
9:00 AM
Loser G5 @ Loser G4
U8 Softball (formerly Atom)
10:15 AM
2nd Place @ 1st Place
7U Hardball (formerly Jr. Rookie)
11:00 AM
Winner G5 @ Winner G4
7U Hardball (formerly Jr. Rookie)
11:00 AM
Winner G3 @ Winner G2
7U Hardball (formerly Jr. Rookie)
11:00 AM
Loser G3 @ Winner G6
U8 Softball (formerly Atom)
12:00 PM
3rd Place @ 2nd Place
7U Hardball (formerly Jr. Rookie)
1:30 PM
Winner G8 @ Loser G10
7U Hardball (formerly Jr. Rookie)
2:00 PM
Winner G7 @ Loser G9
U8 Softball (formerly Atom)
2:15 PM
3rd Place @ 1st Place
U8 Softball (formerly Atom)
4:00 PM
2nd in Playoff @ 1st in Playoff
7U Hardball (formerly Jr. Rookie)
4:00 PM
Winner G11 @ Winner G12
7U Hardball (formerly Jr. Rookie)
4:00 PM
Winner G10 @ Winner G9
You can use MyCal to combine schedules from multiple teams.
Or, Subscribe to multiple calendars at once.
Looking for a way to combine schedules from multiple teams? Visit www.mycal.ca
Upcoming Games
Our Tournaments
Colours Legend
The following colours are used throughout the site to help display schedule information.
  • Home Regular Season & Playoff
  • Away Regular Season & Playoff
  • Practices & Exhibition Games
  • Tournaments & Tournament Games
Printed from bradfordstorm.ca on Tuesday, July 23, 2019 at 5:12 AM